A macOS operációs rendszerben az Apple erőteljesebb átfedéseket mutatott be az iOS / iPadOS vonulat és a macOS között. (Ez a folyamat a Catalyst technológia révén már korábban megindult.) Ennek egyik eleme a felső menüsorban helyet kapott, kapcsológombokkal jelölt Control Centre / Vezérlőközpont megjelenése.

Ez a felület éppen olyan tudással van felvértezve, mint az iPhone vagy az iPad felületén elérhető variációja, de természetesen az adott Mac-re optimalizált felülettel. Alapvetően pedig semmilyen olyan egyedi eleme nincsen, amely más módon ne lenne elérhető, vagy menüként ne lenne kihelyezhető a felső menüsorra, ám a Control Centre / Vezérlőközpont használatával számos menüelemet megspórolunk, és így tisztább felső menüsort kapunk.

A Control Centre / Vezérlőközpont legtöbb eleme átirányít arra a felső menü elemre, amelynek funkcióját rejti: a WiFi elem segítségével kattintással tudjuk ki- és bekapcsolni a számítógépünk ezen vezeték nélküli hálózati képességét, de ha az egérkurzort a WiFi felület fölé visszük, jobbra kicsiny nyilat láthatunk, amely kibontja ezt a menüelemet, és kvázi átirányít az önálló WiFi menübe - hálózatok között választhatunk, illetve megnyithatjuk a System Settings / Rendszerbeállítások program Wi-Fi panelét.

Hasonlóan saját menüje van a Bluetooth, a Display / Kijelző, a Sound / Hang, és a Screen Mirroring / Tükrözés elemeknek, illetve a Do Not Disturb / Ne zavarjanak szolgáltatásnak.

A Control Centre / Vezérlőközpont felülete könnyebb hozzáférést nyújt az AirDrop vezeték nélküli megosztási technológia ki- és bekapcsolásához és beállításaihoz. A funkció deaktiválása mellett korlátozhatjuk, hogy csak a kontaktjaink tudjanak fájlokat küldeni nekünk, vagy ezt mindenki számára lehetővé tesszük.

A Control Centre / Vezérlőközpont felülete arra is módot ad, hogy a kijelzőfényerőt és a rendszer hangerőt szabályozhassuk.

Emellett ha zene szól, képes vezérelni a Music / Zene program aktuális lejátszását is. A Now Playing / Most játszódó menüelem legfrissebb tagját jeleníti meg. Ez a zene mellett lehet egy Safari böngészőben játszódó videó vagy Spotify zenei tartalom is, tehát nincsen az Apple szoftverekhez és szolgáltatásokhoz kötve, hanem lejátszás fókuszú. Ennek a szolgáltatásnak szintén van saját menüje, amelynek előnye, hogy egynél több ilyen tartalmat is képes listázni.

A Control Centre / Vezérlőközpont testre szabását a System Settings / Rendszerbeállítások program azonos nevű panelén hajthatjuk végre, és számos felső menü elemet is itt van lehetőségük be- és kikapcsolni. Ez a macOS Ventura rendszer egyik új megközelítése, mivel korábban ezek a menüelemek egészen máshol voltak szabályozhatóak.



Itt három részre van tagolva a panel, mégpedig a következő logika szerint: a felső részen olyan elemek találhatóak, amelyek a Control Centre / Vezérlőközpont felületén mindenképpen helyet kapnak, de igény szerint a felső menüsorban is elhelyezhetőek. Az Apple törekszik a felső menüsor egyszerűsítésére, így a Control Centre / Vezérlőközpont révén ezek közül számos elemet lehagyhatunk. Ezek beállításai között emiatt a Show in the menu bar / Megjelenítés a menüsoron, illetve a Don't Show in Menu Bar / Ne jelenjen meg a menüsorban, illetve néhány elem esetén mód van arra, hogy csak akkor látszódjon a menüsorban, amikor az adott funkció aktív (Show when active / Megjelenítés, amikor aktív).

A következő szekcióban olyan elemek kapnak helyet, amelyeket korábban az adott beállítási panelen tudtunk aktiválni, de most átkerültek a Control Centre / Vezérlőközpont panelre. Ez némileg szokatlan a régi felhasználóknak, hiszen például az Accessibility / Kisegítő lehetőségek menüelemet nem az azonos nevű panelen lehet bekapcsolni, hanem a Control Centre / Vezérlőközpont felületén.

Ugyanitt kapcsolhatjuk az akku állapot kijelzést, a gyors felhasználóváltást vagy a billentyűzet világítást, de ezeknél a szolgáltatásoknál választhatunk, hogy a funkciók megjelenjenek a menüsorban, a vezérlőközpont menüjében, vagy mindkét helyen, vagy egyik helyen sem. Vagyis a középső részen olyan elemek szerepelnek, amelyeket teljesen ki is kapcsolhatunk, de akár mindkét helyen meg is jeleníthetünk.

Végezetül az ablak alsó részén olyan elemek találhatóak, amelyek csak a felső menüsoron jelennek meg. Ezek közül a Clock / Óra kötelezően jelen van, hiszen az hívja be a Notification Centre / Értesítési központ felületet.

Az óra megjelenítésére és a dátum kijelzésére vonatkozó információkat a System Settings / Rendszerbeállítások program Control Centre / Vezérlőközpont felületén a Clock / Óra sorban tudjuk szabályozni. Itt állítható be a másodperc kijelzés, a nap megjelenítés, vagy hogy digitális helyett pici analóg óra jelenjen meg a felső menüsorban.

E felületen kapcsolható ki a Spotlight kereső menüeleme, a nagyító ikon, aktiválható és deaktiválható a Siri hang alapú asszisztens menüje, a Time Machine biztonsági mentési technológia menüje a felső menüsoron, valamint a VPN elem, amennyiben van konfigurálva VPN szolgáltatás a Mac-en.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2023. február 20.





 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: